logo

در حال پردازش ...

ویتنام

کشور ویتنام کجاست

ویتنام کشوری با جاذبه های بکر و دیدنی است .نام کامل این کشور جمهوری سوسیالیستی ویتنام می باشد. هانوی پایتخت این کشور است و شهر هوشی مین ،هایفونگ از شهرهای اصلی و مهم ویتنام میباشند. کشور ویتنام درامتداد شبه‌جزیره هندو چین قرار گرفته و امتداد خط ساحلی آن 2040 مایل (3260 کیلومتر) از دریای چین جنوبی تا خلیج تنکین است. ویتنام در مناطق گرمسیری واقع شده است و مساحت آن تقریباً 127882 مایل مربع (331212 کیلومترمربع) است. این کشور با چین، کامبوج و لاسوس هم‌مرز است.

ویتنامی‌ها ارزش زیادی برای خانواده و جامعه و همچنین نمادهای مهم فرهنگی، نظیر اژدهای ویتنام، و چهره‌های اسطوره‌ای قائل هستند. بسیاری از لغات موجود در زبان ویتنامی از زبان چینی قرض گرفته‌شده است. بااین‌حال، فرهنگ کشور ویتنام کاملاً متمایز از فرهنگ چینی است و این تمایز تا حدی به‌ این خاطر است که ویتنامی‌ها تأثیرات فرهنگی را از همسایگی با شهروندان هندی، نظیر امپراتورهای خمر و چامپا، جذب کرده‌اند.

غذای رایج ویتنام برنج، نان، نودل و سبزیجات است. صبحانه ی محبوب محلی‌ها معمولاً باگت و قهوه است و استفاده از چای یا قهوه برای صبحانه چندان رایج نیست. ناهار معمولاً متشکل از یک یا دو غذای اصلی است و شامل ترکیبی از خورشت، گوشت و سبزیجات است. کشور ویتنام سالانه فستیوال‌های زیادی را جشن می‌گیرد. ازآنجائی که ویتنام کشوری بودائی است، بسیاری از فستیوال‌های سنتی مربوط به مذهب بودا است. فستیوال «اواسط پایید» از جمله این جشن‌ها است.

نقشه کشور ویتنام

نقشه ویتنام

ویتنام کشوری طویل، باریک و به شکل S است؛ و خط ساحلی طویلی این کشور از خلیج توکین در شمال تا خلیج تایلند در جنوب امتداد دارد. ویتنام از شمال با چین و از غرب با لائوس و کامبوج همسایه است. از لحاظ مساحت، ویتنام تنها اندکی از ژاپن (377944 کیلومترمربع) کوچک‌تر است و تقریباً 35٪ بزرگ‌تر از بریتانیا (243610 کیلومترمربع) است.

پرچم ویتنام قرمزرنگ است و ستاره‌ای طلایی در وسط آن قرار دارد. رنگ قرمز پرچم نماد خون‌های ریخته شده برای استقلال کشوراست وستاره ی داخل پرچم نیز بیانگر اتحاد است و پنج پر این ستاره نماد کارگران، دهقانان، سربازان، روشنفکران و افراد جوانی است که همگی برای ساخت جامعه متحد شده‌اند. جمعیت ویتنام بیش از 90 میلیون نفر است، که از سال 1979 به بعد رشد قابل‌توجهی داشته است. اکثر مردم کشور ویتنام را گروه‌های قومی کین (یا ویت Viet) تشکیل می‌دهند. کین که گروه قومی و اجتماعی غالب ویتنام است، نفوذ اصلی را بر سیاست و اقتصاد ویتنام دارد. ویتنام همچنین شامل 54 گروه اقلیت قومی، از جمله همونگ، دائو، تای، تایی و نانگ است.
اکثر مردم این کشور به زبان ویتنامی و گروه‌های اقلیت به زبان‌های دیگری صحبت می‌کنند. تعداد زیادی از ویتنامی‌های تحصیل‌کرده نیز فرانسه را به‌عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند. اشغال این کشور توسط چین و فرانسه بیشترین تأثیر فرهنگی را در پی داشته است، آشپزی فرانسوی هنوز هم تأثیر خود را بر پخت‌و‌پز ویتنامی دارد. برخی عوامل فرهنگ ویتنامی دارای منشأ چینی هستند و بودا، مذهب غالب این کشوراست و شدیداً با فرهنگ معروف آن درهم‌آمیخته و تمرکز اصلی آن بر انسانیت و هماهنگی می باشد.

آب و هوای ویتنام

ویتنام در جنوب شرقی آسیا واقع شده است و با چین، لائوس و کامبوج هم‌مرز است. ساحل جنوبی کشور ویتنام از جنوب غربی با خلیج تایلند و از جنوب شرقی با دریای چین جنوبی روبرواست. موقعیت جغرافیایی ویتنام باعث شده که این کشورآب‌و‌هوای موسمی استوایی داشته باشد. البته آب‌و‌هوای این کشور در برخی مناطق آن متفاوت است. شمال ویتنام دارای زمستان‌هایی نسبتاً شدید، بهاری مطلوب، تابستانی داغ و پاییزی بارانی است. آب‌وهوا در مناطق کوهستانی نامعتدل است، تابستان‌های آن بسیار داغ و زمستان‌ها گاه‌وبیگاه برفی است. مرکز ویتنام دارای تابستان‌های معمولاً داغ و آفتابی است.

ویتنام دارای آب و هوای موسمی استوایی است. در واقع، آب و هوا در ویتنام به دو فصل تقسیم می‌شود: یکی بادهای موسمی جنوب غربی که  از آوریل تا سپتامبر است و دیگری بادهای موسمی شمال غربی که از اکتبر تا اواخر مارچ و اوایل آوریل ادامه دارد. اما برای درک بهتر شرایط آب و هوایی ویتنام بهتر است آن را به سه بخش تقسیم کنیم: شمالی، جنوبی و مرکزی. که در هرکدام از بخش‌ها در ماه‌های مختلف سال شرایط آب و هوایی متفاوت است.

لانگ کو در شمال ویتنام دارای تابستان‌هایی گرم‌تر و زمستان‌هایی خنک‌تر است، درحالی‌که دانانگ و شهرهای جنوبی شرایط آب‌و‌هوایی معتدل‌تری دارند. به مسافران توصیه می‌شود در فاصله ی بین ماه سپتامبر و فوریه از این شهر دیدن نکنند، زیرا سطح آب دریا بالا می‌آید و هوا بارانی و اغلب با بادهای شدید همراه است. آب‌وهوا در جنوب ویتنام داغ و آفتابی است و گه گاهی در ماه‌های ژوئن و ژوئیه باران می‌بارد. اما از ماه دسامبر تا فوریه هوا خشک و خنک است.

سوغات ویتنام

مغازه‌های سوغات ویتنام اغلب تی‌شرت‌هایی با تصویر پرچم ملی و پرتره‌های «عمو هو» می‌فروشند. این تی‌شرت‌ها ممکن است در خارج چندان معروف نباشند، زیرا ویتنامی‌های ساکن خارج از کشور به حکومت سابق کشور ویتنام بسیار حساس هستند. سوغاتی که خرید آن جنجال چندانی به همراه ندارد کلاه‌های حصیری سنتی (نونلا) است.

 سنتی‌ترین لباس ویتنامی‌ها پیراهن بلند و گشاد است که نام آو دای دارد. آو دای در مناطق مختلف کشور دارای 6 سبک مختلف است. آو دای پیراهنی بلند و گشاد با 4 یا 5 بخش است که دو لبه ی آویزان قسمت جلویی به هم گره می‌خورند. لباس محلی مردان بسیار شبیه زنان است، با یقه‌ای محکم که به سمت کمر در قسمت چپ دکمه خورده است. بلندی پیراهن مردان صرفاً تا زانوها است و گشادتر از لباس زنان است. 

 جاذبه های گردشگری ویتنام

همراه با آمیتیس
کد امنیتی