logo

در حال پردازش ...

کشور روسیه

کشور روسیه کجاست

فدراسیون روسیه بزرگترین جمهوری در میان21 عضو اتحادیه کشورهای مستقل همسود (مشترک المنافع) به شمار می آید. این فدراسیون بیشتر سرزمین های اروپای شرقی و شمال آسیا را دربرمی گیرد و از دریای بالتیک در غرب تا اقیانوس آرام در شرق، و از اقیانوس منجمد شمالی در شمال تا دریای سیاه و قفقاز در جنوب گسترده شده است. این جمهوری در شمال غرب با نروژ و فنلاند؛ در غرب با استونی، لتویا، بلاروس، اکراین، لهستان، و لیتوانی؛ در جنوب غرب با گرجستان و آذربایجان؛ و در جنوب با قزاقستان، مغولستان، چین، و کره شمالی مرز مشترک دارد. پایتخت روسیه مسکو و واحد پول آن روبل می باشد. ارزانترین تور روسیه به ویژه در زمان هایی که آب و هوای مساعدی دارد، به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگران مطرح می شود.

 

جمعیت روسیه

براساس آخرین برآورد سازمان ملل متحد، جمعیت فدراسیون روسیه در تاریخ 7 مارس 2017 برابر با 143,395,598  بوده است. جمعیت روسیه 1.91% از کل جمعیت جهان را تشکیل می دهد. روسیه در میان کشورهای مستقل (و غیرمستقل)، مقام نهم را از نظر جمعیت داراست. تراکم جمعیت در روسیه برابر است با 9 نفر در کیلومتر مربع (23 نفر در مایل مربع). مساحت کل خشکی در روسیه برابر است با16,299,981 کیلومتر مربع ( 6,293,455مایل مربع). درسال 2017، تعداد 104,883,814 نفر (73.2% از کل جمعیت روسیه) در شهرها ساکن بودند. میانگین سنی مردم روسیه 38.9 سال است.

آب و هوای روسیه

روسیه کشوری با آب و هوای  متنوع میباشد. با این حال به طور کلی می توان گفت روسیه تابستان های گرم و زمستان های بسیار سردی دارد. اغلب دمای هوا در زمستان به 30 درجه زیر صفر میرسد. در تابستان زمان خوبی برای سفر به روسیه است. در سن پترزبورگ شب ها نیز روشن است و به شب سفید شهرت دارد. در بهار و پاییز نیز اگر به بارش باران علاقه دارید به روسیه سفر کنید. در این فصل ها طبیعت، زیبایی خاصی به کشور میبخشد و از سفرتان لذت میبرید.

مهم ترین شهرهای کشور روسیه

روسیه کشوری پهناور، ترکیب تماشایی هنر و تاریخ از پرجمعیت ترین کشورهای جهان محسوب می شود. پایتخت روسیه مسکو است. زبان رسمی کشور، زبان روسی میباشد و اغلب مردمانش دین مسیحی ارتدکس دارند. تنها 4 درصد روس ها مسلمان هستند. مهمترین شهرهای این کشور وسیع مسکو، سن پترزبورگ، کازان و سامارا و... است.

  • مسکو: مسکو پایتخت کشور روسیه و مهمترین، باشکوه ترین و دیدنی ترین شهر آن میباشد. جمعیت این شهر حدود یک دهم جمعیت کل کشور روسیه را تشکیل میدهد و بر این اساس این شهر پر جمعیت ترین شهر اروپا شناخته میشود. مسکو با مساحتی بیش از 46 هزار کیلومتر مربع می توان به جرات گفت مساحت این شهر از کشورهایی چون بلژیک، سوئیس بیشتراست. زیبایی های این شهر از کاخ کرملین آغاز میشود که به عنوان سمبل این شهر  و کشور روسیه به حساب می آید. صومعه سنت باسیل با معماری باستانی از جمله تماشاییترین بناها در مسکو میباشد. و اما میدان سرخ که از آن جا به کلیسای سنت باسیل و موزه لنین دسترسی دارید نیز قلب شهر محسوب میشود. از دیگر جاذبه های تماشایی این شهر میتوان به تئاتر بولشوی ، کافه گردی در خیابان جذاب آربت، آرامگاه لنین و ... اشاره کرد. 
  • سنت پترزبورگ: سنت پترزبورگ، بعد از مسکو زیباترین شهر روسیه میباشد. این شهر زیبا جهت داشتن رودخانه های بی شمارش به ونیز شمال شهرت دارد. این شهر زیبا با تاریخ با شکوه، معماری و هنر بی نظیر، شب های زنده، سرگرمی های بی شمار بسیار دیدنی است. از موارد دیگری که شما را وسوسه میکند به این شهر زیبا سفر کنید شب های سفید این شهر در فصل تابستان است که اغلب در شبانه روز هوا روشن و یا گرگ و میش است و به یکی از جاذبه های سنت پترزبورگ تبدیل شده است. کاخ هرمیتاژ، تئاتر مارینسکی، قایق سواری در رودخانه نوا، قلعه پیتر و پل و اما مشهورترین بنای این شهر یعنی سوارکار برنزی از جمله دیدنی های این شهر است که هیچگاه از تماشای آنها خسته نخواهید شد.
  • سوچی: شهر سوچی، شهر توریستی و تابستانی کشور روسیه است که به مروارید دریای سیاه شهرت دارد. این شهر ساحلی با طبیعت فریبنده خود جمعیتی حدود 430 هزار نفر دارد که اکثرا روسی هستند. پارک گیاه شناسی، پارک ریویرا، موزه تاریخ شهر، بندر سی پورت از دیدنی های این شهر هستند. 
  • کازان: شهر کازان که به عنوان پایتخت تاتار ها در روسیه میباشد جزو قدیمی ترین شهر های روسیه به شمار میرود. تنوع دین و مذهب و فرهنگ در این شهر بسیار جذاب است. شما میتوانید کلیساهای باشکوه را در کنار مساجد زیبا تماشا کنید. موزه تاریخ کازان، خیبان بومانا، موزه سبک زندگی شوروی، محله قدیمی تاتار، معبد همه ادیان از دیدنی های این شهر تاریخی می باشد. 
تاریخچه کشور روسیه

کشور روسیه و تاریخچه آن به قرن ۱۴ میلادی منوط می شود که برای اولین بار مسکو در بین چند منطقه کوچک‌تر قلمرو پادشاهی تجاری خود را به نمایش گذاشت. در سده هفدهم نیز خاندان رومانف به حکومت رسیدند و تا سیصد سال حکومت خود را دنبال کردند. پیتر کبیر و کاترین کبیر اصلاحات بسیاری را به منظور مدرنیزاسیون کردن روسیه به انجام رساندند اما نارضایتی های مردم پس از دوشنبه خونین سال ۱۹۰۵، شکست روسیه از ژاپن در سال ۱۹۰۵ و شکست در جنگ جهانی اول دامن زد حکومت پادشاهی را در این کشور پایان پیدا کرد. با رهبری لنین جنگ های داخلی برای جانشینی وی شدت یافت و پس از درگذشت لنین در سال ۱۹۲۴ استالین به رهبری رسید. پس از استالین خروشچف و بعد از وی برژونف به رهبری رسیدند و این رهبری مدام دست به دست چرخید و اکنون ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه است و سیاست کنونی این کشور همکاری و عدم تنش با غرب و تلاش برای اتحاد این کشور است.

اقتصاد کشور روسیه

روسیه یک کشور صنعتی است و از منابع بزرگ انرژی مخصوصا گاز بسیار بهره گرفته است. تولید ناخالص داخلی ۱۲۸۹ تریلیون در سال ۱۳۸۶ ارزیابی شده است که این امر جایگاه اقتصاد کشور روسیه را در رده هفتمین اقتصاد بزرگ جهان تثبیت کرده است. اقتصاد روسیه بر پایه سرمایه داری و خصوصی سازی است که این امر پس از فروپاشی شوروی و رهایی از اقتصاد دولتی و سوسیالیستی برای این کشور فراهم شد. روسیه از کشورهای صنعتی محسوب می شود و درآمد سالانه آن در سال ۲۰۱۰ چیزی در حدود ۲۲۳۰۰ دلار عنوان شده است و این رقم با توجه به درآمد سال ۲۰۰۵ که ۹۹۰۰ دلار بود با رشد چشم گیری روبرو بوده است. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته تا سال ۲۰۱۰ روسیه همچنان در رده ده کشور پر درآمد در جهان جایگاه خود را حفظ می کند.

واحد پول کشور روسیه

کشور روسیه و واحد پول این کشور روبل است. روبل به روسی یکای پول روسیه گفته می شود و یکتای کوچک تر آن کوپک نام دارد. هر واحد روبل برابر با صد کوپک است. سکه های رایج در روسیه شامل سکه های یک کوپک، ده کوپک، پنج کوپک، ده کوپک، یک روبل، دو روبل، پنج روبل و ده روبلی است. اسکناس های روسی نیز ده روبل، پنجاه روبل، صد روبل، پانصد روبل، هزار روبل، پنج هزار روبل هستند. پس از فروپاشی اتحاد شوری به جای روبل شوروی روبل روسیه به جریان افتاد و از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ چندین شکل اسکناس به چاپ رسید. تورم بسیار نجومی آن دوران سبب شد اسکناس های چاپ شده با صفرهای نجومی همراه باشند از همین رو در سال ۱۹۹۶ دولت تصمیم گرفت برای مرتفع کردن این مشکل روبل جدیدی را عرضه کند. سه صفر آخر اسکناس ها حذف شد و روبل جدید برابر ۱۰۰۰ روبل قدیم ارزش پیدا کرد. در سال های کنونی پوتین توانست با رشد اقتصادی روسیه ارزش روبل را در این کشور بالا ببرد و در سال ۲۰۱۷ هر دلار آمریکا ۵۷ روبل و ۲۳ کوپک ارزش داشت.

فرهنگ مردم کشور روسیه

کشور روسیه به خاطر فرهنگ و ادبیاتی غنی که دارد بسیار در جهان شهرت دارد حضور چهره های سرشناس این کشور نظیر الکساندر پوشکین، داستایوفسکی، لئو تولستوی و بسیاری افراد مشهور دیگر بدون شک شناخت آداب و رسوم و فرهنگ این کشور را به امری مهم بدل می کند.

خانواده در فرهنگ روسیه

روسیه و فرهنگ آن برای خانواده و اعضای خانواده ارزش بسیار زیادی قائل هستند. اکثر افراد در آپارتمانی های کوچک همراه با دو یا سه نسل در حال زندگی هستند و از آنجایی که خانم ها شاغل اند در این کشور بیشتر خانواده ها تک فرزندی اند و تربیت درست فرزندان سبب شده است آن ها در روس متولد شده اند بسیار به خود افتخار کنند. میراث فرهنگی کشور خود را روس ها بسیار غنی می دانند و تمایل دارند تمام مردم جهان آن را بشناسند و آن را تحسین کنند.

آداب و رسوم مردم روسیه

سلام و احوال پرسی عموما با دست دادن و نگاه چشمی دنبال می شود. خانم ها گونه های یک دیگر را می بوسند و آقایان همدیگر را در آغوش می گیرند. کادو دادن در این کشور بسیار مرسوم است و در سال نو کریسمس ارتدکسی حتما جشن و صرف غذا به همراه کادو دادن دنبال می شود. خرید گل برای آن ها بسیار خوشایند است اما هیچ گاه برای فرزندی که متولد نشده است کادو نباید برد زیرا شکون ندارد.

فرهنگ صرف غذا در روسیه

بهتر است برای شام لباس رسمی به تن داشته باشید و سر وقت در منزل میزبان حاضر شوید حتما برای جمع کردن میز شام پافشاری کنید و این امر را با تمیز کردن ظرف های خود آغاز کنید. پیش از میزبان و بزرگتر جمع شروع به صرف غذا نکنید این را به یاد داشته باشید که آرنج شما در هنگام خوردن غذا نباید روی میز باشد و تا زمانی که از شما نخواستند میز غذا را ترک کنید. در پایان هم سعی کنید مقداری از غذای خود را در ظرف باقی بگذارید که این امر را یک نوع احترام به فراوانی غذای روی میز به میزبان می دانند.

کشور روسیه کشور فرهنگ و هنر است و اهمیت به کتاب خوانی، احترام گذاشتن به خانواده و جایگاه هنر در این کشور به طرز چشم گیری در تمام دنیا در حال رواج یافتن است. اگر می خواهید به مدرن ترین و پهناور ترین کشور جهان سفر کنید باید بگویم روسیه در این اولویت بندی در رده اولین کشور برای گردشگری قرار دارد.

 جاذبه های گردشگری کشور روسیه

جاهای دیدنی سوچی
مشهورترین جاذبه های گردشگری سوچی بهمراه عکس و اطلاعات کامل جاهای دیدنی سوچی و تفریحات سوچی را در آمیتیس ببینید.
جاذبه های گردشگری مسکو
مشهورترین جاذبه های گردشگری مسکو بهمراه عکس دیدنی های مسکو و اطلاعات کامل جاهای دیدنی و تفریحات مسکو را در آمیتیس ببینید
جاهای دیدنی سن پترزبورگ
مشهورترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ بهمراه عکس و اطلاعات کامل جاهای دیدنی و تفریحات سن پترزبورگ را در آمیتیس ببینید.
همراه با آمیتیس
کد امنیتی