logo

در حال پردازش ...

آتن

درباره آتن

آتن پایتخت یونان

آتن شهر تاریخی و پایتخت کشور یونان،  شهری که در یونان مدرن (یونان مدرن به زمان بعد از سقوط امپراتوری بیزانس گفته می شود) به نام آتنا و در یونان باستان آتنیا شناخته می شد. بسیاری از اندیشه های تمدن متفکر کلاسیک و ایده های هنری جهان از این شهر و مردم این شهر در باستان نشات گرفته است. در واقع این شهر را به عنوان زادگاه تمدن غربی می شناسند.

 

شهر آتن در فاصله 8 کیلومتری از خلیج فالرون واقع شده است. خلیج فالرون که یکی از خلیج های دریای اژه می باشد، در بر گیرنده یکی از مهمترین بندر های آتن به نام پیرائوس(Piraeus) است. در سال 1834 آتن تبدیل به پایتخت مدرن یونان مدرن شد و در 2 قرن گذشته پس از این اتفاق، آتن تبدیل به یکی از مدرن ترین شهرهای جذاب دنیا با جذابیت های یکتا شده است. بخش بزرگی از آتن مدرن را مراکز تاریخی این شهر تشکیل داده اند که زیباترین آنها شاید نایحیه 3 کیلومتری  (این بزرگترین ناحیه در کل اروپا در این نوع است)  که از عبور و مرور هر گونه خودرویی در آن جلوگیری شده تا مناطقی که در برگیرنده سایت های باستانی و باستان شناسی هستند (و البته پارک های باستان شناسی) را به طور گسترده ای به حالت باستانی خود برگرداند و به بازدید کنندگان از آن تا سر حد ممکن حس قوی روزگاری که این عمارت ها ساخته شده اند را یادآوری و القا کند.

شهر آتن

مرکز شهر آتن

میدان های ساینتاگما(Syntagma) و اومونیا(Omonia) میدان های اصلی مرکزی شهر هستند که این دو میدان به وسیله خیابان استادیو (Stadiou) و خیابان پانپیستمیو (Panepistimiou) به یکدیگر متصل شده اند. در این دو میدان و خیابان های متصل کننده آنها می توان تعداد بیشماری از زیباترین آثار نئوکلاسیک دنیا را در معماری ساختمان های این منطقه مشاهده کرد. غالب فضای میدان ساینتاگما را ساختمان پارلمان یونان و مجسمه سرباز ناشناس که در مقابل مجلس قرار گرفته است، پوشش داده است. این میدان به وسیله ایوزون ها (نوعی سرباز محلی با لباس مخصوص به خود است) با لباس سنتی خاص خود محافظت می شود. از نزدیکی همین میدان باغ باشکوه و زیبای ملی (در حدود 16 هکتار) شروع می شود. قابل گفتن است که در ضلع جنوبی این باغ عمارت دلربای زاپین (Zappeion Mansion) سالهاست که قد برافراشته و از تمام بازدیدکنندگان دلبری می کند. (عمارت زاپین به عنوان محل برگزاری میهمانی ها و گردهمایی ها و جشن های بسیار خاص و خصوصی مورد استفاده قرار میگیرد و از این لحاظ جزء معروفترین های دنیا می باشد).

از این باغ زیبا که بگذریم می توان به سمت عمارت کاخ ریاست جمهوری (متعلق به سال 1897) رفت و  از آنجا نیز نیم نگاهی به ورزشگاه پاناتنایکن آتن داشت. مردم سراسر دنیا این ورزشگاه را به عنوان اولین مرکز برگزاری بازی های المپیک مدرن در جهان در سال 1896 می شناسند. با گذشتن از این محله، محله متس (Mets) شروع می شود. ادامه دادن خیابان شما را به سمت گورستان اولیه، قدیمی ترین گورستان آتن راه نمایی می کند. در فضای روباز این گورستان بر روی هر قبر مجسمه های مرمرین مختلفی از اشکال و سر انسان ها و گاه تمثال افراد دفن شده در بالای قبور حضور دارد. بسیاری از این مجسمه ها توسط بهترین مجسمه سازان تاریخ معاصر جهان در قرن های 19 و 20 میلادی ساخته و نصب شده اند.

اطلاعاتی در مورد مناطق مهم شهر آتن

از میدان اومونیا خیابان شلوغ و پر رفت و آمد پاتیسون (Patission) شروع می شود. در این خیابان نیز همچون اکثر خیابان های آتن ساختمان های بسیار زیبایی از دوره نئوکلاسیک به جای مانده است که از معروف ترین مکان های آتن آنها می توان دانشگاه آتن یا دانشکده پلی تکنیک و موزه ملی باستان شناسی آتن اشاره کرد. گفتنی است که این موزه در میان موزه های پیشرو جهان قرار دارد و میزبان گنجینه های کمیاب و نادری از دوران نوسنگی تا دوران رومیان است. در نزدیکی موزه منطقه اکساریا (Exarcheia) واقع شده است. محله ای جذاب و زیبا و دلفریب. این منطقه به صورت سنتی محل بسیاری از دیدار ها و محل سکونت بسیاری از دانشآموزان و دانشجویان و همینطور هنرمندان در اعصار مختلف آتن بوده است. بعد از اکساریا محله ناپولی واقع شده است که در آن می توان از صعود به تپه های سرسبز آن در زیر نور آفتاب لذت ببرید. این تپه های به دلیل ارتفاع این امکان را به شما می دهد که تمام شهر به علاوه دریا را به نظاره بنشینید.

اطلاعات مفید آتن

همراه با آمیتیس
کد امنیتی