logo

در حال پردازش ...

تور صوفیه

تور صوفیه 97

 

گردشگرانی که اغلب درهنگام سفرمستقیم به مناطق ساحلی یا پیست های اسکی پایتخت بلغارستان را (که با دریا فاصله ای خوشایند دارد) نادیده می گیرند، باید بدانند که فرصتی ویژه را از دست می دهند. صوفیه شهربزرگی نیست، ولی بسیار مدرن و با نشاط است، با کلیساهایی با گنبدهای پیازی، مساجد عثمانی، و بناهای یادبود سرسخت که یادگار ارتش سرخ هستند و درانسان احساساتی شگرف و گوناگون برمی انگیزند. در کاوش های اخیرانجام گرفته درهنگام بازسازی متروی صوفیه، گنجینه ای از خرابه های رومی با قدمت حدود 2000 سال (زمانیکه این شهر «سردیکا» خوانده می شد) کشف شد. به دور از ساختمان ها و بولوارهای شهر،  پارک های وسیع و باغ های آراسته امکانات استراحت توام با خوشامدگویی را به شما ارائه می دهند. پس از سفری کوتاه از مرکز شهر با اتوبوس، می توان به پیست های اسکی و مسیرهای پیاده روی در کوه باشکوه ویتوشا رسید. برخی از بهترین موزه ها، گالری های هنری، و رستوران ها و باشگاه های بلغارستان در صوفیه قراردارند و شما با دیدن آنها ممکن است برای مدتی در این شهر توقف و آن را کاوش کنید.

 

آب و هوا تور صوفیه

براساس طبقه بندی اقلیم کوپن، صوفیه دارای اقلیم قاره ای مرطوب (dfb) با دمای متوسط سالیانه 10.6 درجه سانتیگراد (51.1 درجه فارنهایت) است.
زمستان در صوفیه سرد و برفی است. در سردترین روزها (اغلب در ژانویه)، دمای هوا ممکن است از منهای 15 درجه سانتیگراد نیز کمتر شود. پایین ترین دمای ثبت شده در این شهر(در24 ژانویه سال 1942) منهای 28.3 درجه سانتیگراد بوده است. هوای مه آلود دراینجا غیرعادی نیست، به ویژه در آغاز فصل. به طورمتوسط، بارش برف سالیانه در صوفیه 97 سانتیمتر است و 58 روز درسال پوشش برفی وجود دارد. پربرفترین زمستان در صوفیه درسال های 1995/1996 رخ داد، با کل ارتفاع بارش برفی برابربا 171 سانتیمتر. بیشترین عمق برف نیز در 25 دسامبر 2001 برابربا 57 سانتیمتر اندازه گیری شد.تابستان های صوفیه گرم و آفتابی هستند. دراین فصل، صوفیه معمولاً، به دلیل قرارگیری در ارتفاع بیشتر، کمی خنک تر از دیگر مناطق بلغارستان است. اما این شهر دستخوش موج گرما نیز می شود و در گرمترین روزها، به ویژه درماه های ژوییه و اوت (تیرو مرداد)، دمای هوا ممکن است به 35 درجه سانتیگراد یا بیشتر برسد. بالاترین دمای ثبت شده در صوفیه 41 درجه سانتیگراد بوده است (در 5 ژوییه 2000 و 24 ژوییه 2007). گرمترین تابستان صوفیه درسال 2012 با متوسط دمای روزانه 24.8 درجه سانتیگراد رخ داد. دو فصل بهار و پاییز در صوفیه نسبتاً کوتاهند و هوایی متغیر و پویا دارند که با توفان شدید و موج گرما یا سرمای ناگهانی همراه است.

جاذبه های تور صوفیه

کلیسای اعظم آلکساندر نفسکی

این کلیسای عظیم و باشکوه، که یکی از سمبل های صوفیه و بلغارستان به شمارمی آید، بین سال های 1882 و 1912 به یادبود 200 هزار سرباز روس، که در نبرد برای استقلال بلغارستان درجریان جنگ های بین روسیه و عثمانی (1877 تا 1878) جانشان را ازدست دادند، ساخته و به نام شاهزاده جنگجوی روس قرن سیزدهم میلادی خوانده شد.  
این کلیسا به سبک نئوبیزانسی (که درآن زمان در روسیه مورد توجه بود) توسط معمار روس، الکساندر پومرانستف، طراحی شد. این کلیسا با گنبدهای طلا و معرقکاری تزیین شده است. فضای درونی غارمانند و آکنده از بوی عود  این کلیسا با نقاشی های دیواری ناتورلیستی (طبیعت گرایانه)، چلچراغ های آویزان، و تخت هایی با طرح پیچیده ازجنس عقیق و البستر تزیین شده است (البته نقاشی ها با گذشت زمان کمی رنگ و رورفته شده اند).
مقدم بازدیدکنندگان دراین کلیسا گرامی شمرده می شود و در سرویس های روزانه آن، بازدیدکنندگان می توانند به سرودها و دعاهای رسای ارتدوکس گوش دهند.

کلیسای اسولتا صوفیا

این کلیسا یکی از قدیمی ترین کلیساهای پایتخت است که نام خود را به شهر صوفیه داده است. این کلیسا موزه ای زیرزمینی است و گورستانی باستانی با 56 گور و بقایای 4 کلیسای دیگر را درخود جای می دهد. دربیرون کلیسا، آرامگاه سربازگمنام و مشعل ابدی به همراه گور ایوان وازف، مورداحترام ترین نویسنده بلغارستان، قراردارند.

کلیسای بویانا

این کلیسای قرن 13 میلادی درفهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شده است و 90 نقاشی دیواری آن درمیان زیباترین نمونه های هنر قرون وسطایی بلغارستان به شمار می آیند. با خرید یک بلیت، می توانید هم از کلیسا و هم از موزه تاریخ ملی (درفاصله دو کیلومتری کلیسا) بازدید کنید. دیدنی های برجسته در کلیسا عبارتند از قدیمی ترین پرتره شناخته شده از سنت جانِ اهل لیرا و تصاویر شاه کنستانتین آسن و ملکه آیرینا.

موزه باستانشناسی

این موزه در ساختمان یک مسجد قدیمی ساخته شده در سال 1496 قراردارد و در آن گنجینه ای از آثارباستانی تراسیان، رومی، و قرون وسطایی به نمایش گذاشته شده است. دیدنی های برجسته این موزه عبارتند از کف معرقکاری شده کلیسای اسوتا صوفیا، ماسک تدفین طلای تراسیان مربوط به سده چهارم پیش از میلاد، و یک مجسمه سر برنزی باشکوه که باورمی رود متعلق به یکی از پادشاهان تراسیان باشد.

گنبدخانه اسوتی گئورگی

این کلیسای کوچک که با آجر قرمز در سده چهارم میلادی ساخته شد، قدیمی ترین کلیسای به جامانده در صوفیه است. نقاشی های دیواری در درون این کلیسا بین سده های 10 و 14 میلادی انجام شده اند. این کلیسا فعال و پررفت و آمد است، ولی کماکان مقدم بازدیدکنندگان را گرامی می دارد.

موزه هنر سوسیالیستی

اگر ازخود می پرسید چه برسر پیکره های ناخواسته لنین آمده است، به این موزه بروید تا برخی از آنها را به همراه ستاره سرخ سردر مقرحزب کمونیست صوفیه مشاهده کنید. در این موزه، یک گالری نقاشی وجود دارد که درآن می توانید از خواندن تیترهای جالبی چون تشکیل جلسه جوانان در روستای کیلیفاروف برای فرستادن هیئتی از کارگران و دهقانان به اتحاد جماهیر شوروی لذت ببرید و فیلم های پروپاگاند قدیمی و برانگیزاننده تماشا کنید. یافتن این موزه کار آسانی نیست. برای رفتن به این موزه، می توانید با مترو به ایستگاه GM Dimitrov در منطقه حومه ای ایزتوک بروید، با قدم زدن به bulTsankov بروید، و سپس به راست به داخل خیابان ulLachezarStanchev بپیچید. موزه در ساختمان دروازه دار وزارت فرهنگ، پس از برج های تجاری سوفرارما قرارگرفته است. ستاره سرخ بزرگ را می توانید در باغ موزه مشاهده کنید.

موزه تاریخ صوفیه

موزه صوفیه دوطبقه از محل حمام های معدنی ترکی سابق درپشت مسجد را به خود اختصاص داده است. اشیای موزه براساس زمینه شان در 8 اتاق به نمایش گذاشته شده اند. جالب ترین اتاق ها به خاندان سلطنتی بلغارستان در پایان سده 19 و آغاز سده 20 میلادی اختصاص دارد و نیز به یافته های اخیر کاوش های باستان شناسی صورت گرفته در اطراف صوفیه. بسیاری از تابلوهای راهنما به زبان انگلیسی هستند. ساختمان حمام های معدنی، که حمام ترکی نیز خوانده می شوند، درسال 1913 به پایان رسید. نمای راه راه زیبا و تزئینات سرامیک این بنا یادآور طرح کلیساهای قرون وسطایی در منطقه نصه بار بلغارستان در ساحل دریای سیاه است.

موزه تاریخ ملی

این موزه در کاخ سابق ریاست جمهوری در دوران کمونیستی قراردارد و فضایی خیره کننده (هرچند نامناسب) را به خود اختصاص داده است. تا زمانیکه گردشگران دیگری با اتوبوس به موزه نیامده اند، می توانید آزادانه از این موزه بازدید کنید. مجموعه مفصل این موزه گنجینه های طلای تراسیان، پیکره های رومی، لباس های محلی، اسلحه، و شمایل گوناگون را دربرمی گیرد. در فضای باز موزه، می توانید هواپیماهای جنگنده میگ روسی را مشاهده کنید. نمایشگاه های موقت نیز به طور منظم در این مکان برگزار می شوند. درخواست تشکیل تورهای به زبان انگلیسی  باید دو هفته قبل به وسیله پست انجام گیرد. برای رفتن به موزه از مرکز شهر، می توانید از وسایل نقلیه عمومی یا تاکسی استفاده کنید (کرایه تاکسی یک طرفه حدود 9 lv است).

کنیسه صوفیه

این کنیسه ی سبک موریش توسط معمار اتریشی، فردریش گروناگر، ساخته و درسال 1909 تقدیس شد. این کنیسه تا 1170 نمازگزار را درخود جای می دهد و دومین کنیسه بزرگ در اروپاست. چلچراغ 2250 کیلوگرمی این کنیسه در بلغارستان بزرگترین است. موزه کوچکی در طبقه دوم این کنیسه وجود دارد که نمایشگاه آن به نجات یهودیان بلغارستان در دوران جنگ جهانی دوم اختصاص داده شده است.

موزیکو

در این موزه علوم و فناوری سازگاربا کودک، وسایل و گجت های تعاملگر زیادی به نمایش گذاشته شده اند که کودکان 6 تا 16 ساله را به وجد می آورند. زمین های بازی و دیوارهایی برای بالارفتن، به همراه وسایل هوشمندانه تری برای پرورش ذهن کودکان در زمینه دیرین شناسی، اخترشناسی (نجوم)، زمین شناسی، و دیگرزمینه ها فراهم شده اند. کافه این موزه غذاهای سبک سرو می کند و یک فروشگاه هدیه های کاردست نیز در محوطه موزه وجود دارد.
کلیسای اسوتا پتکا ساماردژینسکا
این کلیسای کوچک، که در مرکز مجموعه متروی سردیکا قراردارد، در سال های نخست حکومت عثمانی (پایان سده 14 مییلادی) ساخته شد، که این امر نیمرخ گودافتاده و نمای خارجی کمرنگ کلیسا را توضیح می دهد.
موزه ملی تاریخ طبیعی
مانند آن است که دراین موزه می توانید شبح نسل های پیاپی از کودکان مدرسه ای را حس کنید که برای انجام تکلیف مدرسه درحال گذر از تالارهای نمور قدیمی ترین موزه بلغارستان (سال تاسیس: 1889) هستند. در این موزه انواع سنگ، مواد کانی، پرنده ها و حیوانات پرشده با کاه، و حشرات خشک شده را تماشا کنید.

مراکز خرید صوفیه

سنترال مال در بلغارستان

از زمان گشایشش در سپتامبر 2006، سنترال مال خرید و سرگرمی را در منطقه متحول کرده است. طرح خیره کننده این مرکز خرید شامل حیاط درونی متمایز، سقف شیشه ای و آبنماست. این همه دکوری به سبک معاصر ایجاد کرده اند که بازتاب دهنده شیوه زندگی مدرنی است که سنترال مال دوست دارد به تصویربکشد.
تبلیغات و هدایای ویژه نیز معمولا ارائه می شوند. رویدادهای هنری و سرگرمی بسیاری نیز در سراسر سال در طبقه 4 این مرکز خرید برگزار می شوند. به جز مجموعه فروشگاه های واقع در صوفیه، سنترال مال نخستین مرکز خرید منطقه شمرده می شود. سنترال مال با ترکیب سادگی و راحتی با معماری جذاب توانسته است به مرکز خرید محبوب بلغارستان تبدیل شود.

 

سیتی سنتر صوفیه (CBS)

این مرکز خرید یکی از بزرگترین مراکز خرید در بلغارستان است که بیش از 100 فروشگاه و رستوران را زیر یک سقف درخود جای می دهد. دراینجا به دلیل تعداد زیاد مغازه و رستوران، همه آنچه می خواهند را پیدا می کنند. سیتی سنتر علاوه بر بسیاری از برندهای بلغاری، برندهای بین المللی گوناگون نیز ارائه می دهد، ازجمله Swatch, Samsonite, Adidas, Puma, Nike, Miss Sixty, Kookai  و Geox. به علاوه، می توانید خواربار موردنیاز خود را در سوپرمارکت سیتی سنتر دسته بندی کنید یا با دوستانتان در سینمای شش پرده ای از تماشای آخرین فیلم پرفروش لذت ببرید. این مجموعه خرید شیک در مکانی ایده آل درمنطقه تجاری صوفیه قراردارد و به پارک جنوبی نزدیک است. می توانید یک روز را برای سرگرمی در این مرکز بگذرانید و مطمئن باشید که دراین مرکزخرید مدرن، به کمک محصولات جدید و رویدادهای مختلف، تجربه ای جالب برای مشتریان تدارک دیده شده است، تجربه ای که پیوسته بهبود داده می شود.

مرکز خرید بهشت (پارادایز سنتر) در بلغارستان

این مرکز خرید، که آن را «غول مراکز خرید صوفیه» نیز می خوانند، بزرگترین مرکز خرید و سرگرمی در صوفیه است. این مرکز در بخش مرکزی شهر در بولوار چرنیورا قراردارد و به آسانی از طریق وسایل نقلیه عمومی و خصوصی قابل دسترسی است.در گاراژ این مرکز جای پارک فراوان است و پارکینگ رایگان است. مغازه ها و هایپرمارکت ساعت 10 شب تعطیل می شوند، ولی سینما، رستوران ها و زمین بازی تا ساعت 2 بامداد به کار ادامه می دهند. یکی از جاذبه های عمده این مرکز خرید، کانسپت طراحی آن است: یکپارچه کردن طبیعت (ببخشید، کپی از طبیعت) در محیط شهری پیرامونی. این مرکز خرید و سرگرمی غول پیکر دارای خیابان های پهن، دیوارهای صخره ای، چشمه آب گرم پرفوران، حیاط درونی با دریاچه مصنوعی، آبشارهای چند طبقه، باغ های معلق، و بسیاری چیزهای دیگر است. پارادایز تنها یک مرکز خرید نیست، بلکه مرکزی برای شیوه زندگی است که خرید را با سرگرمی می آمیزد و افراد را با ابعاد و طرح خود تحت تاثیر قرارمی دهد.

مرکز خرید صوفیه

این مرکز در قلب صوفیه قراردارد و ازسال 2006 مقصد خرده فروشی اصلی برای مشتریان بلغاری بوده است. جانمایی ساده و راحت آن باعث می شود مشتریان دقیقاً همان چیزی را که می خواهند به سرعت پیداکنند. در همان حال، تیم مدیریت مرکز خریدعلاقه دارد مطمئن شود مشتریانش اوقات خوشی را در آنجا می گذرانند.  
مرکزخرید صوفیه یکی از اولین مجموعه های خرید در بلغارستان و نخستین پروژه خرده فروشی عمده در صوفیه است و اکنون 130 فروشگاه بلغاری و بین المللی به همراه تعداد زیادی رستوران، یک بوفه غذا، یک سوپرمارکت، و یک زمین بازی کودک دارد. همچنین، این مرکز 12 پرده سینما دارد بعلاوه تنها سینمای IMAX صوفیه، که ویژگی آخر تعداد طرفداران دوستدار فیلم مرکز را بیشتر می کند. محیط دوستانه، دامنه وسیع فروشگاه ها و موقعیت مرکز در شهر همه نشان می دهند که مرکز خرید صوفیه به مرکز فروش و تفریح پیشرو در پایتخت بلغارستان تبدیل شده است.

سردیکا سنتر

سردیکاسنتر درکمال افتخار به مرکزخرید اصلی با بیشترین تنوع محصولات در بلغارستان تبدیل شده است. این مرکز خرید که مقدم مشتریانش را گرامی می دارد، نه تنها برند های بلغاری مهم، بلکه برندهای بین المللی را نیز نمایندگی می کند که بسیاری از آنها به تازگی به بازار خرده فروشی بلغارستان وارد شده اند. سردیکاسنتر فروشگاه های آلامدی درسطح جهانی را درخود جای داده است که برخی از آنها عبارتند از: CamperConverse, Furla, Gant, Guess, Karen Millen, Levi’s و بسیاری دیگر. این مرکزخرید مدرن آنقدر به برندهای جهانی اش افتخار می کند که باوردارد می تواند اولین مرکز خرید در بلغارستان باشد که با مراکز مد دنیا یعنی پاریس، میلان و لندن رقابت کند.
با رویدادها و تبلیغات فراوانی که درسراسر سال در این مرکز درجریان است و با توجه به اینکه پارکینگ برای 4 ساعت اول رایگان است، راه های بسیاری برای صرفه جویی در مرکز خرید سردیکا وجود دارد. کارکنان این مرکز امیدوارند بتوانند محیطی مهمانپذیر و خریدی خوش برای شما ایجاد کنند و بدین ترتیب مطمئن شوند که شما دقیقاً همان چیزی را که می خواهید با قیمت مناسب پیداکنید.

 

 

 دیدگاه ها

امتیاز دهید:
کد امنیتی
همراه با آمیتیس
کد امنیتی