logo

در حال پردازش ...

تور سن پترزبورگ

تور روسیه (نوروز 99 با پرواز ماهان)
۷ شب و ۸ روز  شروع قیمت از: ۱۵,۹۹۰,۰۰۰ تومان   ایرلاین: ماهان ایر   اعتبار از ۲۹ اسفند تا ۷ فروردین
تور روسیه (نوروز 99)
۷ شب و ۸ روز  شروع قیمت از: ۱۱,۸۹۰,۰۰۰ تومان   ایرلاین: ایرفلوت   اعتبار از ۲۹ اسفند تا ۷ فروردین

جاذبه های گردشگری تور سن پترزبورگ

 

کاخ زمستانی هرمیتاژ

 

 

این کاخ بدون شک مشهورترین جاذبه گردشگری سنت پترزبورگ است و به عنوان یکی از بزرگترین گنجینه های هنری و آثار باستانی درجهان شناخته شده است. نام هرمیتاژ به تنهایی کافیست تا بسیاری از مسافران برای سفر به سنت پترزبورگ  بلیت رزرو کنند.

موزه هرمیتاژ اکنون چندین مکان را دربرمی گیرد، ولی ازنظر بیشتر بازدیدکنندگان، مهمترین مجموعه این موزه در کاخ زمستانی هرمیتاژ قراردارد که بازدید از آن باید حتماً در برنامه سفر منظورشود. در این مکان، نه تنها آثار زیبای هنری مربوط به سده ها تاریخ اروپا و نیز مجموعه ای غنی از آثارباستانی یونانی و رومی، بلکه اتاق های (پذیرایی و خواب) خاندان سلطنتی روسیه در سده های 18 و 19 که به طرزی شگفت آنگیز فاخر هستند به نمایش گذاشته شده است.

 

تئاتر مارینسکی

 

 

این تئاترموسسه فرهنگی پرآوازه دیگری در سنت پترزبورگ  است که برخی بازدیدکنندگان آن را از موزه هرمیتاژ نیز جذاب تر می دانند. تئاتر مارینسکی درسال های اخیر با بهره گیری از بحران های مالی و خلاقیتی تئاتر بلشوی مسکو توانسته است به برجسته ترین تئاترموزیکال در روسیه مدرن تبدیل شود.

درسال های اخیر، گستره این تئاتر از مکان تاریخی آن یعنی تالار اپرای واقع در «میدان اپرا» (ساخته شده به سبک «کیک عروسی» در سال های پایانی سده نوزدهم) فراتر رفته است: درسال 2006، «تالار کنسرت مارینسکی» و در سال 2013 دومین صحنه نمایش باله و اپرا به نام «مارینسکی II» (که همگان سال ها در انتظار آن بودند) به تئاتر مارینسکی اضافه شدند. البته برای برخی بازدیدکنندگان ممکن است اتمسفر غنی و تزئینات داخلی تئاتر قدیمی لذت بخش تر باشد، ولی دو ساختمان جدید نیز با طرح داخلی بسیار زیبا

 

قایقرانی  در رودخانه ها و کانال های سنت پترزبورگ

 

 

اگر در ماه های مه (اردیبهشت) تا اکتبر (آبان) از سنت پترزبورگ بازدید می کنید، می توانید به روش های گوناگون با استفاده از قایق به اکتشاف در شهر بپردازید: از رفتن با هیدروفویل به کاخ  و پارک پتروف در حومه شهر تا قایقرانی شبانه در رودخانه نوا به همراه صرف شام و موسیقی جاز زنده.  در روزهایی که هوا مناسب است، بازدیدکنندگان باید از هرفرصتی برای قایقرانی استفاده کنند، و حتی اگر سفرشان در تابستان به سنت پترزبورگ بسیار کوتاه است نیز دستکم یک بار در رودخانه ها و کانال های شهر به قایقرانی بپردازند.

 

کاخ پتروف

 

 

از نظر جاذبه های گردشگری، کاخ های سلطنتی و پارک های قرارگرفته در حومه سنت پترزبورگ به اندازه موزه ها و کاخ های مرکز این شهر اهمیت دارند. از دیدگاه ما،  فرصت بازدید از کاخ پتروف در حومه سنت پترزبورگ را به هیچوجه نباید از دست داد، به ویژه در نوروز هنگامی که فواره های بدیع پارک پتروف راه اندازی می شوند.

 

کلیسای اعظم اسحاق و ستون بندی آن

 

 

گنبد طلای بزرگ کلیسای اعظم حضرت اسحاق – بزرگترین و باشکوه ترین ساختمان مذهبی سنت پترزبورگ که معمار فرانسوی، اگوست دو مونفران، عمرخود را صرف ساختن آن کرد -  در خط آسمان کم ارتفاع مرکز تاریخی شهر خودنمایی می کند. ساخت این کلیسا که در سال 1858 میلادی به پایان رسید، بیش از 40 سال طول کشید. نماهای این کلیسا به سبک امپراتوری اروپایی هستند و ستون بندی (کولوناد)های یکتای آن از سنگ گرانیت کارلیان ساخته شده اند. در قسمت های درونی این کلیسا، معماری سنتی کلیسای ارتدوکس با تاثیرات کلیسای کاتولیک و زیاده روی در به کارگیری مصالح انتخابی درآمیخته  است. دیوارها و ستون ها از انواع گوناگونی از سنگ های نیمه گرانبها از مناطق مختلف روسیه ساخته شده اند.

 

پتر و پل ،قلعه نظامی (دژ)

 

 

  دژ پتر و پل، که ساختمان شهر سنت پترزبورگ از آن شروع شد، هرگز عملیات نظامی به خود ندید، ولی در تاریخ سیصد ساله اش کاربردهای گوناگونی پیدا کرد: گورستانی که تقریباً کلیه امپراتوران و امپراتریس های رومانوف درآن مدفون هستند،  زندانی  سیاسی و بدنام، و ازمایشگاهی برای توسعه فناوری موشک سازی اتحاد جماهیر شوروی. این جنبه های تاریخی همه در نمایشگاه های گوناگون برپاشده در ساختمان های مختلف دژ گرامی داشته شده اند. فریبندگی نا استوار این موزه ها و مجموعه ها، به اندازه شکوه کلیسای اعظم سنت پترزبورگ و سنت پاول بر جذابیت دژ پتر و پل  به عنوان یک جاذبه  گردشگری  مهم تاثیرگذار است.

 

کلیسای  رستاخیز حضرت مسیح

 

 

این کلیسا از فریبندگی کلیسای قرون وسطایی سنت بازیل در مسکو بی بهره است، ولی درهرحال یکی از ساختمان های شاخص در سنت پترزبورگ به شمارمی آید که به دلیل احیای معماری رنگارنگ سبک روسی دربنای آن،  بلادرنگ از بنای زیبای سبک نئوکلاسیک  موزه دولتی روسیه، که درهمسایگی آن قراردارد، تشخیص داده می شود. بخشی از جاذبه کلیسا نیز به همین دلیل است، زیرا پیوسته به بازدیدکنندگان سنت پترزبورگ خاطرنشان می کند که علی رغم اینکه بیشتر قسمت های «مثلث طلایی»  به سبک معماری ایتالیا ساخته شده اند، شما به یقین در روسیه هستید. مطلب عجیب دیگر، رنگ های به شدت زنده ای است که برای بزرگداشت رویدادی تراژیک (یعنی سوء قصد به الکساندر دوم) به کارگرفته شده اند.

 

سارسکویه سلو (پوشکین)

 

 

سارسکویه سلو مکانی است که نه یک کاخ، بلکه دو کاخ بزرگ سده 18 روسیه را درخود جای می دهد، و توسط پارکی با چشم انداز زیبا و انواع گوناگونی از بناهای تزئینی و مانومان  احاطه شده است. این مکان شاهدی است بر ثروت بیکران و ولخرجی خاندان سلطنتی رومانوف. به دلیل «اتاق کهربایی »  شگفت انگیزش، کاخ کاترین که توسط «بارتولومیو راسترلی» به سبک روکوکو (سبک معماری قرن 18 اروپا) ساخته شده و همتای کاخ زمستانی ساخته شده توسط این معمار در مرکز شهر به شمار می آید، پرآوازه ترین جاذبه گردشگری محسوب می شود.  البته این کاخ علاوه بر اتاق کهربایی جاذبه های دیگری نیز دارد و تقریباً کلیه معماران بزرگ سنت پترزبورگ در سده های 18 و 19 میلادی در پیدایش مجموعه کنونی نقش داشته اند.

 

پل های قپانی (بازشو)

 

 

رودخانه نوا دریاچه لادوگا را به دریای بالتیک می پیوندد و در فصل دریانوردی در نوروز، هر روز دهها کشتی باربری از این مسیر دریانوردی مهم عبور می کنند. به همین دلیل، لازم است پل های قپانی ساخته شده برروی رودخانه نوا در مرکز سنت پترزبورگ بازشوند. این کار پس از نیمه شب صورت می گیرد. در شب های روشن، گروه های مردم سنت پترزبورگ در راستای ساحل رودخانه گردهم می آیند تا بلندشدن پل ها را تماشا کنند. یکی از مشهورترین مناظر سنت پترزبورگ، منظره قوس های بازشده پالاس بریج است. البته فضای خوشگذرانی توام با تنبلی و رضایت ناشی از آسمان گرگ و میش نیز دستکمی از تماشای بازشدن پل ندارد و تنها در سنت پترزبورگ می توان آن را تجربه کرد.

 

خیابان نوسکی پراسپکت (خیابان اصلی سنت پترزبورگ)

 

 

«در سنت پترزبورگ هیچ منظره ای زیباتر از خیابان نوسکی پراسپکت وجود ندارد.» این جمله ی آغازین داستان نیکولای گوگول است در باره خیابان مرکزی سنت پترزبورگ. البته داستان گوگول با سرخوردگی و نومیدی به پایان می رسد، ولی در اینکه خیابان نوسکی یکی از مهمترین خیابان های جهان است شکی نیست. در راستای این خیابان که 4.5 کیلومتر طول دارد و از اداره نیروی دریایی در غرب تا صومعه الکساندر نوسکی در شرق کشیده شده است، به ندرت می توان ساختمانی را یافت که پس از سال 1917 ساخته شده  باشد.

 

اسب سوار برنزی

 

 

مشهورترین بنای یادبود سنت پترزبورگ ، مجسمه پتر بزرگ درحال اسب سواری، نه تنها یکی از سمبل های آشنای سنت پترزبورگ است (مانند مجسمه آزادی در نیویورک و برج ایفل در پاریس)، بلکه موضوع یکی از بزرگترین اشعار در زبان روسی نیز هست: اسب سوار برنزی: داستان پترزبورگ ( اثر الکساندر پوشکین). این مجسمه که در سال 1782 کامل شد، توسط پیکرساز فرانسوی، اتین موریس فالکونه، ساخته شده است. این پیکرساز توسط شخص دنیس ددروت به کاترین بزرگ معرفی شد. پایه این بنای یادبود که «سنگ تندر» نام دارد، به گفته برخی بزرگترین قطعه سنگی است که توسط انسان حرکت داده شده است.

 

موزه دولتی روسیه

 

 

گالری ترتیاکف در مسکو بدون شک زیباترین مجموعه هنری روسیه درجهان به شمار می آید، و این عنوان  به دلیل ساختمان ها و محوطه زیبا و کلکسیون غنی آثار هنری قرن بیستمش به آن داده شده است.  اما نقاشی های مربوط به پیش از انقلاب اکتبر در این گالری به صورت تابلو به تابلو با نقاشی های موزه دولتی روسیه قابل مقایسه هستند. مجموعه هنری اصلی این موزه که کل فضای کاخ میخایلوفسکی را اشغال کرده است، گنجینه ای است از هنر تجسمی روسیه در کلیه دوران ها که آثار برجسته ای از قرون وسطا، نقاشی هایی از ژانر اتمسفریک پایان سده نوزدهم، و چندین شاهکار مدرنیستی را درخود جای می دهد.

 

سنت پترزبورگ کارلو رُسی

 

 

این معمار زاده ایتالیا که در بیرون از روسیه شهرتی ندارد، بیشترین خلاقیت را در ساخت بخش های بزرگ مرکزی سنت پترزبورگ به خرج داده است، به ویژه در ساخت میدان های فرمال و بزرگ شهر با نماهای ستوندار سبک امپراتوری و گچکاری های معروف زرد و سفید. برخی از پرآوازه ترین ساختمان های کارلو رسی عبارتند از ساختمان ستاد کل در میدان پالاس، تئاتر الکساندرینسکی، ساختمان مجلس سنا و شورای کلیسا، و کاخ میخایلفسکی (که اکنون به موزه دولتی روسیه تبدیل شده است). در «مثلث طلایی» در بخش تاریخی سنت پترزبورگ، نمی توانید جایی را پیدا کنید که درآن پس از برداشتن چند قدم به اثری از رسی برنخورید.

 

جزیره یلاگین

 

 

بازدید از این جزیره (که در زمان روسیه بلشویکی آن را پارک فرهنگی و تفریحی مرکزی کیروف می خواندند)، که درمدت 20 دقیقه می توان با مترو از مرکز شهر به آن رسید، معمولاً در برنامه  سفر گردشگران منظور نمی شود. اما این جزیره درخور توجه بیشتری است، زیرا نه تنها بخشی نسبتاً کوچک ولی بسیار زیبا از کاخ سلطنتی ساخته شده توسط کارلو رسی ، بلکه پارکی جذاب، دریاچه ای برای قایقرانی در تابستان و بازی اسکیت در زمستان، و آثاری آوانگارد و شگفتی برانگیز در موزه هنرهای شیشه ای را نیز درخود جای داده است. نبود خودرو در این جزیره و نیز بلیت ورودی ارزان قیمتش، آن را به مکانی خلوت و آرام تبدیل کرده است. اگر درجستجوی مکانی برای قدم زنی آرامبخش هستید، این جزیره به احتمال زیاد بهترین فضای سبز موجود در محدوده شهر خواهد بود.

 

 دیدگاه ها

امتیاز دهید:
کد امنیتی
همراه با آمیتیس
کد امنیتی