tel
021 - 1747 |

هواپیمایی قطر ایرویز

Amitis Article

هواپیما قطر

سفر کردن یکی از بخش‌های مهم و جذاب در زندگی انسان می‌باشد. با سفر کردن می‌توان با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شد و یا با دیدن آثار باستانی موجود، تاریخ زندگی انسان بر روی کره زمین را مرور کرده و با تمامی اتفاقات تلخ و شیرین آن آشنا شد. در سفر می‌توان با دیگر مناطق دنیا آشنا شده و سبک زندگی سایر ملت‌های جهان را مشاهده کرد و تجربیات زیادی به دست آورد. اما برای سفر کردن به یک سری شرایط نیاز دارید که مهم‌ترین آن انتخاب وسیله مناسب برای سفر کردن است. یکی از محبوب‌ترین وسایل نقلیه برای سفر هواپیماها می‌باشند. خطوط هوایی مختلفی در سراسر جهان به متقاضیان به سفر خدمات ارائه می‌کنند و در تلاش هستند با بهبود کیفیت خدمات خود اعتماد بیشتری را به خود جلب کنند. یکی از شرکت‌های هواپیمایی موفق در این زمینه قطر ایرویز یا ایرلاین قطر می‌باشد.

درباره هواپیمایی قطرایرویز

ایرلاین قطر که با نام Qatar Airways در دنیا فعالیت می‌کند شرکت هواپیمایی ملی کشور قطر است که امروزه به عنوان یکی از معتبرترین و مشهورترین شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان شناخته می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در شهر دوحه پایتخت قطر در برجی به نام همین شرکت هواپیمایی قرار گرفته است. این شرکت هواپیمایی معتبر در جهان به بسیاری از کشورهای جهان در 6 قاره خطوط پروازی دارد که این مقاصد به 150 مقصد بین‌المللی در اروپا، آسیای میانه، آسیای دور، جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، آمریکای شمالی، لاتین و جنوبی و اقیانوسیه می‌رسد. تعداد کارکنان این شرکت هواپیمایی در حدود 45000 نفر می‌باشد و فرودگاه بین‌المللی حمد در شهر دوحه به عنوان پایگاه اصلی فعالیت‌های این شرکت هواپیمایی شناخته می‌شود.

تاریخچه هواپیمایی قطر ایرویز

جهان تبدیل شد که از این هواپیما در خطوط هوایی خود بهره می‌برد. اولین پرواز با این هواپیما از شهر دوحه به مقصد لندن انجام گرفت. در همین سال پرواز به مقصد شهرهایی از عربستان سعودی، عراق، آمریکا و اتیوپی به فهرست پروازی اضافه شد.

شرکت هواپیمایی قطر ایرویز که امروزه یکی از بهترین، بزرگ‌ترین و مشهورترین ایرلاین‌ها در سراسر جهان می‌باشد تماماً به متعلق به دولت و جکومت کشور قطر می‌باشد و کنترل و مدیریت آن تحت نظر دولت می‌باشد که به عنوان ایرلاین قطر نیز شناخته می‌شود. هلدینگ یا گروه هواپیمایی قطر تا سال 2018 میلادی 45 هزار نفر را استخدام کرده است که از این تعداد در حدود 32 هزا نفر مستقیماً برای این شرکت کار می‌کنند.

ناوگان شرکت هواپیمایی قطر ایرویز

مهماندار قطر ایرویز

این شرکت هواپیمایی به غیر از فعالیت در زمینه جابجایی مسافر، در زمینه جابجایی بار نیز فعالیت می‌کند که به همین علت ناوگان گسترده‌ای از انواع هواپیماها را در اختیار دارد. هواپیماهای قطر ایرویز شامل فهرست زیر می‌باشد:

• ایرباس A319 سری ۱۰۰ آل آر (Airbus A319-100LR)

• ایرباس A320 سری ۲۰۰ (Airbus A320-200)

• ایرباس A321 سری ۲۰۰ (Airbus A321-200)

• ایرباس A321 نئو (Airbus A321neo)

• ایرباس A321 آل آر (Airbus A321LR)

• ایرباس A330 سری ۲۰۰ (Airbus A330-200)

• ایرباس A330 سری ۳۰۰ (Airbus A330-300)

• ایرباس A350 سری ۹۰۰ (Airbus A350-900)

• ایرباس A350 سری ۱۰۰۰ (Airbus A350-1000)

• ایرباس A380 سری ۸۰۰ (Airbus A380-800)

• بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ (Boeing 737 MAX 8)

• بوئینگ ۷۷۷ سری ۲۰۰ آل آر (Boeing 777-200LR)

• بوئینگ ۷۷۷ سری ۳۰۰ ای آر (Boeing 777-300ER)

• بوئینگ ۷۷۷ سری ۸ (Boeing 777-8)

• بوئینگ ۷۷۷ سری ۹ (Boeing 777-9)

• بوئینگ ۷۸۷ سری ۸ (Boeing 787-8)

• بوئینگ ۷۸۷ سری ۹ (Boeing 787-9)

میانگین عمر در حدود 5 سال برای هواپیماهای قطر ایرویز این شرکت هواپیمایی را به یکی از جوان‌ترین ناوگان‌های هوایی در جهان تبدیل کرده است. ناوگان هوایی ایرلاین قطر امروزه به بیش از 160 مقصد در سراسر جهان پرواز دارد که شهرهای مشهد، تهران، شیراز، اصفهان تعدادی از این مقاصد در کشور ما هستند که این شرکت هواپیمایی به مسافران ایرانی خدمات ارائه می‌دهد.

امکانات هواپیمای قطر

کترینگ قطر ایرویز

این ناوگان گسترده، پیشرفته و بسیار جوان هواپیمایی قطر، امکانات بسیار خوب و با کیفیتی را به مسافرانی که از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهد. کابین‌های هواپیماهای قطر جزو معروف‌ترین و با کیفیت‌ترین کابین‌ها در میان شرکت‌های هواپیمایی در جهان می‌باشند که در ادامه بیشتر با آن‌ها و امکانات هواپیمای قطر آشنا می‌شویم:

• کابین فرست کلاس: این کلاس از کابین‌های هواپیمایی قطر امکانات بسیار بی‌نظیری را ارائه می‌دهد. فضای 170 سانتیمتری برای قراردادن پاها و صندلی‌هایی که بسیار لوکس بوده و قابلیت تبدیل به تختخواب را دارند. این صندلی‌های بسیار لوکس به ماساژور مجهز شده‌اند و از تجهیزات سرگرم کننده نیز برخوردارند. لوکس‌ترین کابین فرست کلاس در بین ناوگان قطر ایرویز متعلق به هواپیماهای ایرباس A380 است که فضای بیشتری بین صندلی‌های ارائه می‌دهد. این کابین به به یک نمایشگر 26 اینچی مجهز شده است و سرگرمی‌های زیادی برای مسافران به ارمغان می‌آورد. یکی از بهترین امکانات هواپیمای قطر که در بین سایر ایرلاین‌ها نیز منحصر به فرد است را می‌توانید در ایرباس A380 تجربه کنید.

• کابین بیزینس کلاس: این کابین در هواپیماهای قطر ایرویز کاملاً قابلیت تبدیل به تختخواب را دارند و چیدمان آن‌ها در هواپیماهای ایرباس A380 و A350 و بوئینگ 777 و 787 به صورت 1+2+1 می‌باشد در حالی که این چیدمان در سایر هواپیماها به صورت 2+2+2 می‌باشد. این شرکت هواپیمایی در سال 2017 از کابین جدید به کیوسوئیت در کلاس بیزینس رونمایی کرد. مسفران در کیوسوئیت سطحی جدید از نوآوری را تجربه خواهند کردو تجربه یک چیدمان جادار و راحت در کنار غذاهای لذیذ و خدمات اختصاصی. طراحی کیوسوئیت در نوع خود منحصر به فرد است که در چیدمان آن برای اولین بار از صندلی‌های روبروی هم استفاده شده است. این چیدمان فضایی خصوصی را ایجاد می‌کند که کاملاً با نیازهای مسافران سازگار است.

• کابین اکونومی کلاس: این نوع کابین در پروازهای قطر ایرویز در سال 2009 و 2010 به عنوان برنرین کابین در این کلاس پروازی در بین تمامی ایرلاین‌های جهان شناخته شد. اندازه Pitch در این کلاس در هواپیماهای این شرکت 68 سانتیمتر است. اندازه Pitch اندازه فاصله یک نقطه از صندلی تا نقطه مشابه در صندلی بعدی در کابین اکونومی است. از دیگر امکانات هواپیمای قطر در کابین اکونومی می‌توان به وجود مانیتور شخصی برای هر صندلی در این کلاس پروازی اشاره کرد. در هواپیماهای بوئینگ 777 و 787 این شرکت مانیتورهای تعبیه شده از نوع لمسی می‌باشند.

تجربه سفر با قطر ایرویز

سفر به قطر

با توجه به امکانات و شرایطی که این شرکت هواپیمایی برای ناوگان هوایی خود در نظر گرفته است تجربه سفر با قطر ایرویز یک تجربه جذاب و شگفت‌انگیز خواهد بود. مهمان‌نوازی بی‌نظیر کادر پروازی این شرکت و خدماتی که در سطح کلاس جهانی به مسافران ارائه می‌دهد متناسب با نیازهای مسافران مناسب‌سازی شده است. در پرواز با هواپیماهای قطر ایرویز می‌توانید در گوشه امن جادار خود در آسمان به صندلی خود تکیه داده و از غذای استثنایی و 40 هزار گزینه سرگرمی موجود که برای شما در نظر گرفته شده است لذت ببرید.

تجربه سفر با قطر ایرویز با وجود امکاناتی مانند امکانات زیر یک تجربه منحصر به فرد و بی‌نظیر خواهد بود:

• غذای بی‌نظیر: غذایی که در هواپیماهای ایرلاین قطر به مسافران ارائه می‌شود محصول کیترینگ اختصاصی این شرکت می‌باشد که کاملاً از مواد تازه و سالم و درجه یک تهیه و طبخ شده است. به این ترتیب مسافران از تجربه صرف یک غذای عالی و درجه یک در آسمان لذت خواهند برد و در کنار آن می‌توانند از انواع نوشیدنی‌های طبیعی و سالم در فضای نهارخوری هواپیما بهره‌مند شوند.

• ارتباط حین پرواز: امروزه اینترنت یکی از ابزارهای مهم ارتباطی در میان انسان‌هاست که با توجه به این نیاز یکی از امکانات هواپیمای قطر دسترسی به اینترنت وای فای بر روی دستگاه‌های هوشمند در طول پرواز می‌باشد. به همین دلیل بخش مهمی از تجربه سفر با قطر ایرویز دسترسی به اینترنت در طول پرواز می‌باشد که امکان برقراری ارتباط با خانواده، دوستان، همکاران و ... و امکان کار کردن را برای شما فراهم می‌کند.

• سرگرمی بدون حد و مرز: یکی از امکاناتی که در پروازهای قطر ایرویز در سطح کلاس جهانی برای مسافران فراهم شده است دسترسی نامحدود به بهترین فیلم‌ها و سریال‌های روز دنیا بر روی دستگاه‌های هوشمند خود در طول زمان پرواز می‌باشد. برای این کار لازم است که برنامه کاربردی Oryx One Play را بر روی دستگاه هوشمند خود از طریق فروشگاه‌های اینترنتی برنامه‌های کاربردی نصب نمایید.

یکی دیگر از امکانات هواپیمای قطر که در دوران پاندمی کرونا به مسافران ارائه می‌شود توجه به ایمنی آن‌ها در طول پرواز از طریق رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است. این اقدامات بهداشتی با بالاترین کیفیت در پروازهای این شرکت هواپیمایی انجام می‌گیرد و ایمنی مسافران در طول سفر را تضمین می‌کند. استفاده کادر پروازی از وسایل حفاطتی مانند ماسک و شیلد، تعبیه مواد ضدعفونی کننده دست در کابین هواپیما، ضدعفونی کردن تمام تجهیزات خدمات رسانی به مسافران، استفاده از سیستم تهویه مجهز به فیلترهای هپا، ضدعفونی کابین هواپیما بعد و قبل از هر پرواز، شستشوی ملحفه و روبالشی‌ها بعد از هر پرواز و ارائه بسته لوازم حفاظتی به مسافران از جمله اقدامات این شرکت در حین پرواز در زمان پاندمی کرونا می‌باشد.

حقایقی جالب در مورد هواپیمایی قطر ایرویز

قطر

پس از آشنایی با خدمات و ناوگان شرکت هواپیمایی قطر و تجربه سفر با قطر ایرویز حال نوبت به آن رسیده است که با برخی از حقایق در مورد این شرکت بزرگ هواپیمایی آشنا شویم که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت:

• بهترین هواپیمایی در جهان: این شرکت بزرگ هواپیمایی موفق شده است در سال‌های 2011، 2012، 2015 و 2017 عنوان برتین شرکت هواپیمایی در جهان را کسب کند و بالاتر از شرکت‌های هواپیمایی سنگاپور ایرلاینز و آل نیپون ایرویز ژاپن قرار بگیرد.

• اولین دارنده هواپیمای A350 در جهان: این شرکت بزرگ هواپیمایی اولین شرکت در جهان است که پرواز با هواپیمای ایرباس A350 را به نام خود به ثبت رسانده است. اولین پرواز این هواپیما در جهان از دوحه به مقصد فرانکفورت با قطر ایرویز انجام شد که یکی از بهترین و با شکوه‌ترین پروازها در طول تاریخ به شمار می‌آید. این شرکت هواپیمایی بزرگترین سفارش دهنده A350 در بین شرکت‌های هواپیمایی در جهان می‌باشد.

• بهترین فرودگاه خاورمیانه: فرودگاه حمد شهر دوحه که زیر مجموعه هلدینگ قطر ایرویز می‌باشد به عنوان بهترین فرودگاه بین‌المللی در خاورمیانه دست یافته است و به این ترتیب در بین 10 فرودگاه برتر در سطح جهان قرار گرفته است.

• ایرلاینی برای تمام قاره‌ها: این شرکت هواپیمایی یکی از معدود شرکت‌هایی است که به شهرهایی از تمام قاره‌های در جهان پرواز مستقیم دارد و این امر فرودگاه حمد در شهر دوحه را زمره 5 فرودگاهی در جهان قرار داده است که به تمام قاره‌های جهان مسیر پروازی دارد.

• اولین شرکت هواپیمایی خاورمیانه عضو اتحادیه One World: این اتحادیه یکی از بهترین اتحادیه‌های هواپیمایی در جهان است که ایرلاین قطر توانست در سال 2012 به این اتحادیه معتبر جهانی بپیوندد.

• اسپانسر بهترین تیم دنیا: این شرکت اسپانسر اصلی یکی از بهترین تیم‌های باشگاهی فوتبال در دنیا می‌باشد که بارسلونا نام دارد. این شرکت در سال 2013 قراردادی به ارزش 60 میلیون دلار در سال با این تیم بزرگ امضا کرد و به اسپانسر اصلی آن تبدیل شد.

• استفاده از تیزشاخ عربی در لوگو: در طراحی لوگوی قطر ایرویز از یک گونه جانوری نادر که در سال 1972 منقرض شده بود استفاده شده است. این گونه جانوری تیزشاخ عربی نام دارد که با تلاش دوستداران محیط زیست در سال 1982 حیات دوباره پیدا کرد.

• دارنده طولانی‌ترین پرواز جهان: طول این پرواز 14536 کیلومتر است که از شهر دوحه قطر به مقصد اوکلند در آمریکا انجام می‌شود و نزدیک به 18 ساعت به طول می‌انجامد که هر هواپیمایی قادر به انجام این پرواز نیست و هواپیمایی قطر از بوئینگ 777LR برای این پرواز استفاده می‌کند