tel
021 - 1747 |

ماهان ایر

Amitis Article

هواپیمایی ماهان در سال 1371 و با مجوز سازمان هواپیمایی کشوری، به عنوان شرکتی خصوصی تاسیس شد و یک سال پس از آن، یعنی در سال 1372، شروع به فعالیت کرد. سهامدار اصلی این هواپیمایی موسسه‌ی خیریه‌ی مولی‌الموحدین است. اولین عملیات پروازی در ماهان با دو فروند هواپیمای توپولوف 154 و دو فروند هواپیمای ایلوشین 76 باری کلید خورد. پروازهای داخلی ماهان در آن سال‌ها، محدود به مسیرهای کرمان و مشهد بود و پروازهای خارجی ماهان هم به مسیر مشهد به دمشق خلاصه می‌شد. آن‌چه بعدتر موجب تحول هواپیمایی ماهان شد، خرید سه فروند ایرباس A300B4 در سال 1378 بود. بهره‌برداری از هواپیمایی مدرن و البته غربی در یک شرکت هواپیمایی خصوصی در کشور، یکی از مهم‌ترین دلایل تحول یاد شده توسط هواپیمایی ماهان بود و البته، چنین حرکتی موجب بهره‌برداری از هواپیماهای دوربرد ایرباس A310 و A320 هم شد.

در حال حاضرناوگان هواپیمایی ماهان، در حال حاضر از 56 فروند هواپیمای مسافربری و باری تشکیل شده است و روزانه به 52 مقصد در اروپا، آسیا و خاورمیانه پرواز دارد. ایرلاین ماهان به مسیرهای داخلی و خارجی پرواز دارد.

کلاس‌های پروازی

کلاس‌های پروازی ماهان بسته به پرواز داخلی و یا خارجی بودنشان، اندک تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. موارد اشتراک بین کلاس پروازی تجاری داخلی با تجاری خارجی، بسیار زیاد است و در اکثر خدمات پروازی با هم مشترک هستند اما در موارد مشخصی مثل امکان پخش DVD/MP3 شخصی در کلاس تجاری پروازهای خارجی که در پروازهای داخلی این کلاس پروازی در ماهان در نظر گرفته نشده است، متفاوت هستند.

پرواز داخلی ـ کلاس تجاری

پذیرایی: غذاهای ویژه‌ی ایرانی و بین‌المللی، انواع نوشیدنی‌ها

سرگرمی: مجهز به تلویریون‌های 42" در کابین

پرواز داخلی ـ کلاس معمولی

پذیرایی: پذیرایی معمول پروازها

سرگرمی: مجهز به تلویریون‌های 42" در کابین

پرواز خارجی ـ کلاس تجاری

پذیرایی: غذاهای ویژه‌ی ایرانی و بین‌المللی، انواع نوشیدنی‌ها

سرگرمی: مجهز به تلویریون‌های 42" در کابین، امکان استفاده از سیستم پخش DVD و MP3 شخصی هر مسافر در پروازهای بالای سه ساعت

خرید داخل پروازی: امکان خرید از برندهای معتبر دنیا در حین پرواز

خدمات آسایش: اهدای هدیه‌ی کیف ملزومات بهداشتی، آرایشی و تحریری در پروازهای طولانی، اهدای هدیه به کودکان 2 تا 12 سال، ارایه‌ی پتو و بالش بسته‌بندی شده و ضدعفونی

پرواز خارجی ـ کلاس معمولی

پذیرایی: پذیرایی معمول پروازها

سرگرمی: مجهز به تلویریون‌های 42" در کابین

خدمات بار

میزان بار مجاز همراه مسافر در پروازهای داخلی و خارجی ماهان‌ ایر به این ترتیب است:

اکونومی - داخلی 20 کیلو گرم

بیزینس - داخلی 25 کیلو گرم

اکونومی - خارجی 30 کیلو گرم

بیزینس - خارجی 40 کیلو گرم