tel
021 - 1747 |

تفلیس

Amitis Article

Tbilisi

پایتخت باستانی و پر جنب و جوش گرجستان در امتداد هر دو ساحل رود کورا قرار دارد و کوهستان از سه طرف آن را احاطه کرده است. طبق پذیرفته شده‌ترین افسانه شکل‌گیری تفلیس، در اواسط قرن پنجم پس از میلاد مسیح، شاه واختانگ اول گرگ سر با یک شاهین در منطقه‌ای پردرخت مشغول شکار بوده که شاهین قرقاولی را می‌گیرد یا زخمی می‌کند و بعد هر دو پرنده در یک چشمه آب گرم در آن نزدیکی افتاده و به علت سوختگی می‌میرند. شاه واختانگ به قدری تحت تأثیر چشمه‌های آب گرم قرار می‌گیرد که تصمیم می‌گیرد درختان جنگل را قطع و شهری بنا کند. نام تفلیس برگرفته از واژه گرجی باستانی «تبیلی» به معنای گرم است. تحقیقات باستان‌شناختی نشان می‌دهند که از هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح انسان‌ها در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند.

1. بافت قدیم تفلیس

دیدنی‌های اصلی این شهر در بافت قدیم تفلیس جمع شده‌اند. این منطقه به حمام‌های گوگردش مشهور است که منبعشان چشمه‌های طبیعی آب گرم هستند.

در نزدیکی این منطقه، در خیابان شاردنی، رستوران‌های مشهور و مدرن، کافه-بار‌هایی با فضای باز، کلوپ‌های شبانه مدرن و گالری‌های هنری زیادی هست

2. نارین قلعه

کوه مقدس متاتسمیندا بخش‌هایی از قلعه باستانی ناریکالا را در برگرفته که بر فراز تفلیس است. این مشهور‌ترین و باستانی‌ترین بنای روزگار باستان تفلیس است. اهالی شهر آن را «قلب و روح شهر» می‌خوانند. این قلعه در قرن چهارم با نام شوریس تسیخه (قلعه حسد) بنا شد. بعد‌ها مغول‌ها نامش را به نارین قلعه (قلعه کوچک) تغییر دادند. کفش‌های کوهنوردی‌تان را به پا کنید و از تپه بالا بروید. منظره فوق‌العاده‌ای که از قله قابل مشاهده است ارزشش را دارد. حتماً در قلعه و کلیسای ارتودکس داخل آن قدم بزنید.

3. خیابان آگماشنبلی

خیابان آگماشنبلی یکی از طولانی‌ترین و زیباترین خیابان‌های شهر است. در اینجا، بناهای تاریخی بسیار زیبا، ورودی‌های رنگارنگ و تزئینات معماری خاصی هست.

4. کلیسای جامع تثلیث

این بنای باشکوه با معماری فوق‌العاده‌اش بر فراز تپه سنت الیاس در قلب شهر واقع شده است. کلیسای جامع سامبا (تثلیث) ظرفیت ۱۵۰۰۰ نفر را دارد. ارتفاع این کلیسا به ۷۸ متر می‌رسد و عبادتگاه آن از هر نقطه‌ای از شهر قابل مشاهده است. کلیسای جامع تثلیث بزرگ‌ترین کلیسای جامع گرجستان است.

5.حمام‌های گرم در آبانوتوبانی

این حمام‌ها در دوره اوج جاده ابریشم یکی از جاذبه‌های شهر بود. در آن زمان، ۶۳ حمام در این شهر وجود داشت. همچنین در دوران امپراتوری روسیه، وقتی حمام‌های آبانوتوبانی میهمانان مشهوری مانند پوشکین و دوما داشت، ۱۰ حمام در این منطقه وجود داشت. امروز ۵ حمام با سطوح راحتی مختلف در این محله هست. این حمام‌ها که بیش از ۱۵۰۰ سال قدمت دارند مکان‌هایی فوق‌العاده برای ماساژ و آرامش هستند تا تجربه‌ای واقعی از حمام‌های موجود در این محل به شما بدهند. می‌توانید از حمام‌های عمومی محلی لذت ببرید یا با کمی هزینه بیشتر به حمام خصوصی خودتان بروید. این منطقه حمام‌ها را به راحتی می‌توانید در ضلع جنوبی پل متخی پیدا کنید. این محله چندین حمام کوچک دارد

6.خانه اپرای پالیاشویلی

این خانه اپرای بزرگ مرکز باله و اپراهای گروهی است. داخل این خانه اپرا ساختاری بسیار شرقی دارد و با دیدنش تردیدی برایتان نمی‌ماند که گرچه در کشور کوچکی واقع شده یکی از مهم‌ترین خانه‌های اپرای جهان است. با این که معماری این خانه اپرا مدرن است به خوبی نشان می‌دهد که گرجستان پلی بین خاور میانه، آسیا، اروپای غربی و اروپای شرقی است.