شهر مسکو - سن پترزبورگ

مسکو

مساحت : ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع

جمعیت۱۴۳ میلیون نفر

زبان رسمی : روسی

کد تلفن : ( 495 ) 007

فاصله هوایی با تهران با پرواز مستقیم حدود 3 ساعت و نیم می باشد.

پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر روسیه است
مسکو یکی از مهمترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه و اروپا می باشد. مسکو پرجمعیت‌ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیا می باشد. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی قرار دارد. شهر مسکو پایتخت روسیه در ناحیه مرکزی بخش اروپایی کشور واقع شده و تاریخ بنای آن به سال 1147 میلادی می رسد و بزرگترین مرکز علمی و آموزش عالی در روسیه می باشد که بیش از 80 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در آن فعالیت می نمایند. مسکو با جمعیتی بالغ بر 15 میلیون نفر مساحتی بیش از یک هزار کیلومتر مربع دارد. مسکو کاملاً مسطح می باشد و دارای علائم شهری بسیار نادر می باشد که 7 خواهران استالین می توان جزئی از آنها دانست. ساختمان های بزرگ و با ابهت مسکو در زمان استالین ساخته شده اند که از آن جمله می توان به دانشگاه مسکو و وزارت خارجه اشاره نمود.  متروی مسکو زیباترین متروی جهان است که در سال 1930 راه اندازی شده و ایستگاه های آن همانند کاخ های سلطنتی و سالن های آن درباری می باشد. مسکو همچنین دارای رودخانه های فراوان با کشتیهای مسافربری مشغول به کار می باشند که شب ها مناظر بسیار زیبائی را بوجود می آوردند و یکی از جاذبه های گردشگری آن محسوب می شوند.

 سن پترزبورگ

مساحت : 1431 کیلومتر مربع
 
جمعیت : 4868520 نفر

زبان رسمی : روسی

کد تلفن(+۷)۸۱۲

سن پترزبورگ در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک و در کناره ی رود " یوا " واقع می باشد. شهر زیبای سن پترزبورگ در سال ۱۷۰۳ با نظارت پتر کبیر طراحی و ساخته شد و از سال 1703 تا 1918 پایتخت کشور روسیه بود. مدتی پتروگراد نامیده می شد ( سالهای 1914 تا 1924 میلادی ) و پس از سرنگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد نامیده شد ( از سال 1924 تا 1991 زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی ) و با از بین رفتن شوروی در این کشور دوباره با نام پیشینش خوانده شد. در زمان قاجار، ایرانی ها سن پترزبورگ را به صورت عامیانه " پتل پورت " می گفتند و آن را در مثل ها به عنوان یکی از دورترین نقاط دنیا به کار می بردند. شهر سن پترزبورگ یکی از مهمترین شهرهای فرهنگی، علمی و صنعتی روسیه به شمار می رود و دارای بلوار های عریض، قصر های ظریف و کلیساهای مزین و چشم گیر می باشد. در طی قرن هجدهم و نوزدهم، سزار سن پترزبورگ با زندگی مجلل و شاهانه ای که داشت قصرهای بسیاری به این شهر افزود.

 

 

 

مسکو - سن پترزبورگ


رادیسون رویال  RADISSON ROYAL

رادیسون رویال RADISSON ROYAL

مسکو - سن پترزبورگ , روسیه

سرویس هتل : B.B - صبحانه

منطقه : مرکزی

جزییات بیشتر

رادیسون بلو  RADISSON BLU

رادیسون بلو RADISSON BLU

مسکو - سن پترزبورگ , روسیه

سرویس : B.B - صبحانه

منطقه : مرکزی

جزییات بیشتر

پولکووسکایا   PULKOVSKAYA

پولکووسکایا PULKOVSKAYA

مسکو - سن پترزبورگ , روسیه

سرویس هتل : B.B - صبحانه شهر : سن پترزبورگ

منطقه : داخل شهر

جزییات بیشتر

المپیا گاردن  OLYMPIA GARDEN

المپیا گاردن OLYMPIA GARDEN

مسکو - سن پترزبورگ , روسیه

سرویس هتل : B.B - صبحانه شهر : سن پترزبورگ

منطقه : مرکز شهر

جزییات بیشتر

کرینتیا نوسکای پالاس   CORINTHIA NEVSKY PALACE

کرینتیا نوسکای پالاس CORINTHIA NEVSKY PALACE

مسکو - سن پترزبورگ , روسیه

سرویس هتل : B.B - صبحانه شهر : سن پترزبورگ

منطقه : مرکز شهر

جزییات بیشتر

گرند امرالد   GRAND EMERALD

گرند امرالد GRAND EMERALD

مسکو - سن پترزبورگ , روسیه

سرویس هتل : B.B - صبحانه شهر : سن پترزبورگ

منطقه : مرکزی

جزییات بیشتر

کرون پلازا   CROWNE PLAZA

کرون پلازا CROWNE PLAZA

مسکو - سن پترزبورگ , روسیه

سرویس هتل : B.B - صبحانه

منطقه : مرکزی

جزییات بیشتر

جاذبه های دیدنی مسکو

کاخ کرملین

در هسته مرکزی شهر مسکو قرار دارد و در قرن پانزدهم ساخته شده که شامل تعدادی کاخ و کلیساهای بسیار زیبا و شگفت انگیز می باشد ، این کاخ یک قلعه تاریخی است که به صورت یک مجتمع در قلب مسکو می باشد. از جنوب به رودخانه مسکو از شرق به میدان سرخ و از سمت غرب به باغ الکساند می رسد.قدمت آن حدود 530 سال است. اسم کرملین به معنی دژ است به زبان روسی. این کاخ از 4 کلیسا ،4 قصر و دیوار کرملین تشکیل شده است. این کاخ مقر ردیس جمهور روسیه می باشد.

 

میدان سرخ

که مهمترین میدان روسیه و مسکو می باشد، در کنار کاخ کرملین واقع شده و حدود 72.500 متر مربع وسعت دارد.
 
خیابان های بسیار طرب انگیز مانند خیابان تورسکایا، آربات و ... محل رفت و آمد توریست ها می باشد.

 

کلیسای سنت باسیل

 یک کلیسای جامع در میدان سرخ است که به دستور مخوف اولین تزار روسیه ساخته شده است. این کلیسا تا سال 1600 میلادی بلندترین بنای مسکو بود که در سال 1929 تبدیل به موزه شد و از سال 1990 همراه با کاخ کرملین و میدان سرخ به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو شناخته شد.

 

متروی مسکو

شامل 12 خط فعال و 180 ایستگاه است که از قدیمی ترین متروهای شهری در جهان است. معماری چند ایستگاه از جاذبه های گردشگری مسکو به شمار می رود.

 

نگارخانه ترتیاکوف

گنجینه ای از هنرهای ظریفه ی روسی است که 150 سال قدمت دارد و بیش از 130 هزار تابلوی نقاشی ، پیکر و شمایل دارد که برای دیدنش باید از 52 تالار عبور کرد که هر تالار مربوط به یک دوره تاریخی است.

 

آسمان نمای مسکو

حدود 80 سال قدمت دارد و مورد توجه منجم های روس می باشد.

 

کیلومتر صفر

 مکانی در پایتخت که در مسکو کنار یکی از ورودیه های میدان سرخ است. نقطه صفر مکانی است که فاصله تمام نقاط کشور با آنجا سنجیده می شود.

 

تالار نمایش بولشوی

حدود 200 سال قدمت دارد و مهم ترین تالار مسکو و از افتخارات فرهنگ و هنر روسیه است . این تالار از مشهورترین تالار های دنیا برای اجرای اپرا و باله است.

 

میدان مانژ

این میدان در پایین میدان سرخ قرار دارد که در آن مرکز خرید بزرگ مانژ قرار گرفته است. در این مرکز خرید برندهایی مثل بنتون ، موتیفی ، ... را میتوان یافت .مرکز خرید مانژ با شکل گنبدی ویترین های خود توجه جمعیت زیادی را به خود جلب می کند.

 

خیابان آربات

یکی از زیباترین خیابان های مسکو بوده که محل مناسبی جهت گردش و پیاده روی است. البیه گران قیمت ترین رستوران ها و کلوپ ها در آن واقع شده اند اما تعدادی کافه با نرخ های مناسبتر نیز در آن یافت می شود.

.

 

موزه های مسکو

مهمترین موزه های موجود در مسکو عبارتند از : پوشکین، موزه خانه نویسندگان، موزه تولستوی، موزه داروین، موزه منزل گورگی، مجموعه موزه های کاخ کرملین، نگارستان ترتیاکوف، موزه آثار نقاشی پوشکین، موزه بزرگ نبرد بورودینا و موزه پلی تکنیک.

 

جاذبه های گردشگری و توریستی روسیه سن پترزبورگ

 

کاخ موزه هرمیتاژ

این کاخ که در سواحل رودخانه نوا قرار دارد، محل اقامت امپراطور و کاترین کبیر بوده است. در ۳ طبقه این کاخ، طیف گسترده ای از هنر جهان در زمان باستان، آثار قرن بیستم روسیه و اروپا، مجموعه افسانه ای نقاشی های امپرسیونیسم، پست امپرسیونیسم، سقف طلایی، طلا و نقره، جواهرات سلطنتی، چلچراغ های کریستال و موزاییک هایی که استادانه طراحی شده اند دیده می شوند. کاخ موزه هرمیتاژ (Hermitage) در سن پترزبورگ با دارا بودن بیش از 3 میلیون اثر تاریخی هنری به جا مانده از یک قرن و نیم سلطنت تزارها یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنری - تاریخی اروپا است. 
موزه بزرگ ارمیتاژ در سن پترز بورگ سومین موزه بزرگ دنیا بعد از موزه (مادام توسو) در انگلیس و (لوور) در فرانسه می باشد.

 

کلیسای سن ایزاک

کلیسای سن ایزاک که به دستور سزار ساخته شد، با گنبد طلایی و ستون های سنگ گرانیت قرمز، موزاییک های نفیس، سقف نقاشی شده، مجسمه ها، نقاشی ها، شیشه های زیبا و رنگ آمیزی شده و ترکیب انواع مختلف سنگ هایش یکی از مکان های بسیار دیدنی سن پترزبورگ محسوب می شود. بیش از ۴۰ سال برای ساخت این کلیسا وقت صرف شده است.

 

قلعه پیتر و پاول

پتر کبیر طرح این دژ را در سال ۱۷۰۳ ریخت تا از جزیره زایاکی در برابر سوئدی های دفاع کند اما خیلی زود این مکان به یک زندان سیاسی تبدیل شد. امروزه سلول های این زندان همراه با خانه فرمانده به یک موزه تبدیل شده و از نقاط دیدنی آن میتوان به کلیسای پیتر و سنت پاول اشاره کرد.

 

کلبه پتر کبیر

 
اولین خانه ساخته شده در سن پترزبورگ در سال ۱۷۰۳، یک قصر باشکوه نبود بلکه یک کلبه چوبی بوده است. او از این کلبه به روند ساخت شهر سلطنتی اش نظارت می کرده است.

 

کلیسای منجی بر خون ریخته شده

این کلیسا که شبیه کلیسای سنت بازیل موسکوست، در محلی ساخته شده که امپراطور اسکندر دوم در آنجا به قتل رسیده. نمای خارجی پر از تزئینات و رنگارنگ همراه با گنبدها و طاقهای زیبا هیچ چیز از طراحی داخل آن و موزاییک های درخشانش کم ندارد.

 

موزه روس

موزه دولتی روس مملو از گالری هایی است که بسیاری از مجموعه های نقاشی های روس از جمله آثار مالویچ، کاندینسکی و شاگال را در خود جای داده. این موزه در سال ۱۸۹۵ در قصر میخائیلوفسکی ساخته شد اما بعدها قصر مرمر، قصر استروگانف و کاخ سن مایکل را نیز در بر گرفت.
 

کاخ پترهوف

کاخ پترهوف که به آن ورسای روسیه می‌گویند از کاخ‌ها و باغ‌های دیدنی این کشور به شمار می‌رود. این کاخ که در قدیم قصر خصوصی پتر کبیر بوده، به خاطر چشمه‌ها و عظمتش، از شهرتی جهانی برخوردار شده است. مشهورترین این فواره ها، پلکان عظیم یا گرند کاسکید نام دارد که از نمای شمالی کاخ تا کانال مارین امتداد دارد و از ۶۴ فواره مختلف با بیش از ۲۰۰ مجسمه برنزی تشکیل شده است.

 

اسب سوار برنزی

این مجسمه برنزی منتسب به پتر کبیر که در میدان سنیت قرار دارد سمبل شهر سن پترزبورگ است و گفته می شود سنگ پایه آن بزرگترین سنگ یک پارچه ایست که بشر به حرکت درآورده. این مجسمه در سال ۱۷۸۲ به دستور کاترین کبیر ساخته و به پتر کبیر تقدیم شد.

 

قصر کنستانتینوفسکی در استرلنا

قصر موزه کنستانتین یا استرلنا در حدود ۳۰ کیلومتری سن پترزبورگ واقع شده و در حال حاضر مورد استفاده دولت روسیه قرار دارد. در جشن ۳۰۰ سالگی پیدایش سن پترزبورگ دولت روسیه این کاخ را بازسازی کرد و هر کدام از خانه های کوچک آن را به نام یکی از شهرهای روسیه نام گذاری کرد.

 

موزه های سن پترزبورگ

موزه مرکزی ناول، موزه روسی، موزه پیرینتیق و موزه زولوجیکال 

 

 

 

 

 

 


مراکز خرید معروف مسکو

GUM

این مرکز حرید واقع در میدان
سرخ (مرکز شهر) است .

METROPOLIS SHOPPING CENTER

این
مرکز خرید واقع در شمال مسکوست .

NOVINSKY PASSAGE

این مرکز خرید
در بلوار نووینسکی در مرکز شهر مسکوست .

ATRIUM

این مرکز خرید در مرکز شهر
مسکو واقع است .

VREMENA GODA

این مرکز خرید در
غرب شهر مسکو واقع است .

EUROPEISKY

این مرکز خرید در غرب
شهر مسکو واقع است .

TSUM

این مرکز خرید در مرکز
شهر مسکو واقع است .

NAUTILUS

این مرکز خرید در مرکز
شهر مسکو واقع است .

مراکز خرید سن پترزبورگ

لاروس سیکوندا

نمایشگاه هنر های آزاد ایتیندانت
فروشگاه موسکوسکی
پاساژ ترید هاوس
فروشگاه ناروسکی
کارخانه لومونوسووای چینی


رستوران های مسکو

رستوران کافه میندال

در این رستوران غذاهای ژاپنی و اروپایی سرو می شود.

رستوران گرانات

در این رستوران غذاهای شرقی، اروپایی و روسی سرو می‌شود.

رستوران کباب هاوس

کباب ‌هاوس یک رستوران ترکیه‌ای می‌باشد و معولاً در طبقات فوقانی فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای  رامستور، آشان و مگا فعال می‌باشد.

BOYARSKIY RESTAURANT

این رستوران واقع در جنوب مسکوست و غذاهای مدیترانه ای سرو می کند و سرآشپز آن نیز اسپانیایی است.
 

LUCE RESTAURANT

رستورانی با طراحی مدرن است که این طراحی ترکیبی از استیل و چوب است و با نورپردازی گرمی که دارد، جوی آرامش بخش و دل انگیز را به وجود آورده.
این رستوران واقع در مرکز شهر و نزدیک هتل شرایتون است و منوی آن ترکیبی از غذاهای ایتالیایی چون پیتزا و ریسوتو و غذاهای اروپایی و محلی است.

رستوران های سن پترزبورگ

برخی از رستوران های سن پترزبورگ عبارتست از :

PALKIN

منوی این رستوران شامل خوراک های روسی می باشد.

BLIN DONALT`S

منوی این رستوران شامل خوراک های روسی می باشد.

BAGRATION

منوی این رستوران شامل خوراک های گرجستانی می باشد.

AKADEMIA

منوی این رستوران شامل خوراک های اروپایی می باشد.


اطلاعات مفید درباره مسکو

آب و هوای مسکو

به دلیل نا متعادل بودن هوای مسکو، بهترین زمان سفر به این شهر ماه‎های خرداد، تیر و مرداد است و روزهای تابستانی بلند و روشن هستند. مسکو دارای زمستانهای سرد است که دما به 12- درجه سانتیگراد می رسد و تابستانهای گرم و معتدل که بالاترین دما در ماه های تیر تا شهریور به حدود 20 درجه سانتیگراد می رسد. طلوع آفتاب در اواسط ماه ژوئن (خرداد) حدوداً ساعت 04:40 و غروب آفتاب ساعت 22:10 است و در ماه ژوئیه (تیر) تا ساعت 23 هوا روشن است.

مسیر پروازی مسکو

طول پرواز تهران تا مسکو حدود 3 ساعت و نیم و از مسکو تا سن پترزبورگ حدود یک ساعت و نیم  می باشد.

واحد پول روسیه

واحد پول روسیه روبل می باشد که معادل 60 تومان میباشد.

اختلاف ساعت روسیه با تهران

اختلاف ساعت مسکو با تهران به وقت محلی فقط 1:30 است که تهران یک ساعت و نیم از مسکو جلوتر است .

اطلاعات مفید درباره سن پترزبورگ

آب و هوای سن پترزبورگ

تابستان های این شهر کمی سردتر از دیگر مناطق می باشد زیرا در تابستان ها تحت تأثیر بادهای غربی و جنوبی گرم می شود.
آب و هوای سن پترزبورگ مرطوب قاره ایست با زمستان هایی سرد و تابستان هایی کوتاه و مرطوب.

حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ

رفت و آمد در شهر سن پترزبورگ با استفاده از حمل و نقل عمومی بسیار ساده و راحت می باشد.
سن پترزبورگ دارای مترو، تراموا، اتوبوس و مینی بوس هایی به نام ماشروتکا برای جابجایی مسافرین می باشد. همچنین تاکسی های زیادی در شهر در حال تردد می باشند. پیشنهاد می شود حتمأ نرخ کرایه را از قبل با آنها طی کنید.

فرودگاه سن پترزبورگ

فرودگاه بین المللی پولکوفو دارای 2 ترمینال برای پروازهای داخلی و خارجی بوده و در فاصله 17 کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته است.

 


 
اختلاف ساعت اطلاعات ضروری سفر نرخ ارز پروازهای داخلی و خارجی سایت های مرتبط تبدیل میلادی به شمسی درخواست ویزا وضعیت آب و هوا